Mechanizm podzielonej płatności, znany także pod angielską nazwą Split Payment, to pomysł na zmniejszenie częstotliwości występowania wyłudzeń podatku VAT. Od 1 lipca 2018 roku stosowanie MPP na fakturze jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców, chociaż oczywiście można znaleźć wyjątki od tej reguły. W tym artykule sprawdzisz, czym jest MPP i co warto wiedzieć o mechanizmie podzielonej płatności w 2022 roku. Zapraszamy do czytania!
Czym jest MPP?
MPP to w pełnej nazwie Mechanizm podzielonej płatności. Jego zastosowanie pozwala na podzielenie płatności na fakturze na dwie części – kwotę netto oraz kwotę podatku VAT. Następnie suma środków finansowych przeznaczona na podatek trafia na specjalne konto podatnika przeznaczone na obsługę spraw związanych z Urzędem Skarbowym, czyli rachunek VAT.
MPP na fakturze stanowi sposób na walkę z wyłudzeniami podatku VAT. Dzięki niej opłata dla państwa jest widoczna już od momentu otrzymania płatności za wykonany towar czy usługę, co utrudnia jej defraudację. Oczywiście mechanizm podzielonej płatności ma również swoje minusy – ze względu na fakt, że z rachunku VAT można dokonywać jedynie przelewów związanych z obsługą podatków, utrzymanie odpowiedniego przepływu finansowego w przedsiębiorstwie może być nieco trudniejsze. Od 2018 roku stosowanie MPP jest obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy, który spełnia warunki określone w Prawie Bankowym.
Kiedy MPP jest obowiązkowe?
Chociaż MPP jest już od dawna obowiązkowe, konieczność podzielenia opłaty na fakturze będzie na Tobie spoczywała tylko w określonych przypadkach. Kto powinien korzystać z mechanizmu podzielnej płatności w 2022 roku?
Przede wszystkim konieczność stosowania MPP na fakturze dotyka każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT. Z tego sposobu rozliczeń podatkowych musi korzystać także kontrahent, do którego będziesz chciał wysłać płatność. Dodatkowo na obowiązek zastosowania mechanizmu podzielnej płatności zależy także od kwoty faktury, oraz zawartych na niej towarów.
Zgodnie z przepisami MPP należy zastosować wtedy, kiedy całościowa kwota faktury przekracza 15 tysięcy złotych lub jej równowartość w walucie obcej i dotyczy ona tak zwanych towarów wrażliwych. Ich pełną listę można znaleźć w załączniku nr 15 Ustawy o VAT. Będą to między innymi:
- paliwa;
- metale szlachetne;
- odpady, złom, stal;
- usługi budowlane;
- produkty i urządzenia elektryczne i elektroniczne: smartfony, narzędzia;
- węgiel.
Co jednak w sytuacji, jeśli na Twojej fakturze znajduje się tylko jeden produkt lub usługa uwzględniona na powyższej liście, jednak kwota faktury przekracza 15 tysięcy brutto? W takim wypadku zastosowanie MPP będzie obowiązkowe, gdyż będzie dotyczyło tak zwanych dóbr mieszanych, czyli tych uwzględnionych i nieuwzględnionych w przepisach związanych z MPP. Jeśli jednak kwota faktury będzie niższa niż wspominane 15 tysięcy złotych brutto, będziesz zwolniony z obowiązku zastosowania MPP, nawet jeśli cała Twoja faktura będzie dotyczyła przedmiotów wyszczególnionych w załączniku nr 15 do Ustawy o VAT.
Mechanizm podzielnej płatności – zmiany 2021
Przepisy dotyczące mechanizmu podzielnej płatności doczekały się już kilku nowelizacji, z których największa miała miejsce w 2021 roku. Co się zmieniło w kwestii mechanizmu podzielnej płatności w 2021 i jakie ma to znaczenie dla płatników?
O pierwszej ważnej zmianie w tej nowelizacji zdążyliśmy już wspomnieć mimochodem, gdyż to właśnie w 2021 roku doprecyzowano przepisy dotyczące dóbr i usług na fakturze. Wcześniej wątpliwości budził fakt, czy jeśli na fakturze widnieje tylko jeden towar lub usługa wrażliwa, w dalszym ciągu obowiązuje konieczność zastosowania MPP.
To nie jedyna nowość, jaka czekała podatników VAT w 2021 roku. Inną kwestią zawartą w nowelizacji Ustawy o VAT jest chociażby to, że nabywca i sprzedawca towarów wrażliwych nie ponoszą odpowiedzialności solidarnej. Od 2021 roku zniknął także obowiązek umieszczania oznaczenia MPP w JPK, jednak nie oznacza to braku obowiązku stosowania adnotacji MPP na fakturach.