Karta kredytowa to często spotykany instrument płatniczy. Z wyglądu praktycznie wcale nie różni się od kart debetowych przypisywanych do rachunków bankowych, jednak przy jej użyciu możesz wykorzystać środki pożyczone od banku. Co to jest karta kredytowa, o czym warto pamiętać, gdy zdecydujesz się na skorzystanie z tego rozwiązania i kiedy się ono opłaca? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższym artykule. Jak zatem działa karta kredytowa?
Karta kredytowa – co to jest?
Karta kredytowa na pierwszy rzut oka jest niemal identyczna, jak klasyczne karty bankowe przypisywane do rachunku. Największą różnicą wizualną pomiędzy tymi instrumentami płatniczymi będzie oznaczenie na rewersie lub awersie karty – karty debetowe są podpisane jako Debit Card, natomiast karty kredytowe jako Credit Card.
Pomimo faktu, że karta kredytowa i debetowa wyglądają bardzo podobnie, ich przeznaczenie jest zupełnie inne. O ile używając karty debetowej, możesz wydać jedynie te pieniądze, które aktualnie posiadasz na swoim koncie, w przypadku użycia kart kredytowych możesz dokonać płatności środkami pożyczonymi od banku. Oznacza to, że karta kredytowa daje Ci możliwość zaciągnięcia pożyczki bez składania wniosku kredytowego.
Na czym polega karta kredytowa?
Wiesz już, czym jest karta kredytowa. Jak działa pożyczanie pieniędzy w ten sposób? Maksymalna suma pożyczki, sposób jej spłaty oraz odsetki i prowizje mogą się różnić w zależności od konkretnego banku. Najczęściej jednak wygląda to w ten sposób, że po użyciu karty kredytowej na dany zakup będziesz mógł skorzystać z tak zwanego okresu bezodsetkowego. W ten sposób możesz pożyczyć pieniądze na dany zakup i spłacić go, nie ponosząc dodatkowych kosztów związanych z kredytowaniem.
Ile trwa okres bezodsetkowy? Będzie się on różnił w zależności od instytucji, która udostępniła Ci kartę, jednak w większości przypadków będziesz mógł liczyć na przynajmniej 30 dni bez dodatkowych kosztów. Niektóre banki dają swoim klientom nawet do 50 dni na pokrycie swoich zobowiązań bez kosztów odsetek kredytu. W tym przypadku niezwykle istotne jest to, że żeby skorzystać z okresu bezodsetkowego, często nie musisz spłacać od razu całej pożyczonej kwoty. Najczęściej bank określa tak zwaną sumę minimalną, po której opłaceniu reszta płatności będzie mogła być pokrywana w ratach.
Jak działa karta kredytowa i kiedy opłaca się jej używać?
Jeśli zastanawiasz się, jak działa karta kredytowa, nie musisz mieć żadnych powodów do obaw. Jej użycie wygląda dokładnie tak samo, jak używanie klasycznej karty debetowej. Przy płatności w sklepach wystarczy umieścić ją w terminalu lub przyłożyć do wyznaczonego miejsca (jeśli dana karta kredytowa obsługuje płatności zbliżeniowe) i wpisać PIN, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie oznacza to jednak, że nie warto zwrócić tutaj uwagi na kilka praktycznych kwestii związanych z używaniem kart kredytowych i ich opłacalnością.
Przykładowo przy użyciu karty kredytowej możesz wypłacić pieniądze z bankomatu, podobnie jak zrobiłbyś to w przypadku karty debetowej. To rozwiązanie nie jest jednak polecane ze względu na to, że większość banków wyznacza wysokie prowizje za możliwość wypłacenia gotówki przy użyciu karty kredytowej. W tym wypadku często nie będziemy mogli liczyć także na okres bezodsetkowy.
Kiedy więc używanie karty kredytowej może być dla Ciebie opłacalne? Najczęściej poleca się wykorzystywanie tych instrumentów płatniczych podczas zakupów produktów i usług. Nie ma znaczenia, czy dane transakcje zostaną wykonane w lokalu przedsiębiorcy, czy w internecie – w tym wypadku będziesz mógł liczyć na wszystkie korzyści wynikające z płacenia kartą kredytową, w tym okres, przez który bank nie nalicza odsetek za kredytowanie.
Wiesz już, jak działa karta kredytowa. Jej użycie może być bardzo przydatnym rozwiązaniem, które pomoże Ci uniknąć utraty płynności przy domowych finansach lub zakupić przedmiot, na który aktualnie nie masz gotówki. Powinieneś jednak pamiętać, że nadużywanie kart kredytowych wiąże się z ryzykiem zadłużenia, podobnie jak wszystkie inne formy pożyczania pieniędzy.