Płatności zbliżeniowe to prawdziwa rewolucja w kwestii wygody przy płatnościach bezgotówkowych. Ich obecność pozwala używać karty płatniczej bez konieczności umieszczenia jej w terminalu, co przyczynia się nie tylko do przyspieszenia transakcji, ale także do zwiększenia jej bezpieczeństwa. Jak płacić kartą zbliżeniowo? W tym artykule poznasz wszystkie tajemnice kart z modułem NFC i dowiesz się, jak możesz wykonać każdą płatność zbliżeniową jeszcze bezpieczniej. Zapraszamy do czytania!
Czym są płatności zbliżeniowe?
Pod kątem technicznym płatności zbliżeniowe nie różnią się za bardzo od klasycznych płatności przy użyciu karty płatniczej. Zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku środki pieniężne na poczet transakcji zostaną pobrane z konta przypisanego do karty lub innego instrumentu płatniczego. Karta zbliżeniowa pozwala jednak na płacenie za zakupy znacznie szybciej, wygodniej i bezpieczniej.
Jest to możliwe dzięki modułowi NFC umieszczonemu w karcie płatniczej. Pozwala on na komunikację pomiędzy kartą a terminalem bez konieczności ich fizycznego kontaktu. Płatności zbliżeniowe można wykonać, przykładając kartę do terminala na odległość około trzech centymetrów, co zdecydowanie jest bardziej wygodne i szybsze niż klasyczne płatności bezgotówkowe.
Jak płacić kartą zbliżeniowo?
Do płatności zbliżeniowej musisz posiadać kartę płatniczą obsługującą technologię NFC. Możesz to poznać po charakterystycznym znaku na powierzchni karty, przedstawiającym trzy fale umieszczone obok siebie. Jeśli Twoja karta nie posiada takiej grafiki, oznacza to, że nie jest to karta zbliżeniowa i wykonywanie nią płatności zbliżeniowych będzie niemożliwe.
Do wykonania płatności zbliżeniowej można użyć także innego instrumentu płatniczego niż karta, takiego jak chociażby telefon czy zegarek, oczywiście pod warunkiem, że obsługują one wymagane do tego rozwiązania technologiczne.
Proces wykonywania płatności zbliżeniowej wygląda bardzo podobnie do klasycznego płacenia kartą, z tą różnicą, że nie musimy wkładać jej do wnętrza terminala. Na samym wstępie powinieneś zakomunikować obsłudze sklepu, że chcesz dokonać płatności kartą. Wówczas zostaniesz poproszony o przyłożenie karty do terminala płatniczego lub pin-pada. Jak przyłożyć kartę zbliżeniową do urządzenia? Najlepiej będzie trzymać ją poziomo, równolegle względem powierzchni terminala. Jeśli będziesz trzymał swoją kartę pod kątem, obecny tam moduł zbliżeniowy może się nie połączyć z terminalem i jest to jeden z najczęstszych powodów, dlaczego karta nie działa zbliżeniowo. W większości przypadków nie ma jednak znaczenia, którą stroną karty się płaci – można przyłożyć ją do terminala zarówno górną, jak i spodnią stroną.
O czym warto pamiętać przy płatnościach zbliżeniowych?
Większość banków stosuje kwotowy limit transakcji przy płatnościach zbliżeniowych bez wpisywania kodu PIN. Oznacza to, że jeśli Twoja płatność zbliżeniowa przekroczy kwotę 50 lub 100 złotych (to najczęściej spotykane limity), zostaniesz poproszony o wprowadzenie kodu PIN przypisanego do ochrony karty płatniczej. Przy jego wpisywaniu pamiętaj o dyskrecji – zależy od tego bezpieczeństwo Twoich finansów.
Możesz spotkać się także z limitem ilościowym zbliżeniowych transakcji. W takiej sytuacji, po wykonaniu danego dnia określonej ilości płatności zbliżeniowych, możesz zostać poproszony o fizyczne umieszczenie karty w terminalu i wykonanie klasycznej płatności kartą. Jeśli Twoja karta nie działa zbliżeniowo – sprawdź, czy nie przekroczyłeś dziennego limitu jej użycia.
Przy transakcjach opłacanych zbliżeniowo również warto pamiętać o potwierdzeniu płatności. Zdecydowanie warto je zabrać ze sobą po każdej płatności, gdyż w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości to właśnie potwierdzenie staje się podstawą do żądania reklamacji od banku czy podmiotu obsługującego terminal płatniczy. Powinieneś o tym pamiętać nie tylko przy tych transakcjach, które wykonujesz bez wprowadzania karty do terminala, ale także w przypadku klasycznej płatności przy pomocy karty.