W Polsce coraz częściej można spotkać się z używaniem płatności bezgotówkowych, do czego przyczyniły się ostatnie nowelizacje w przepisach. Obecnie każdy przedsiębiorca, który posiada kasę fiskalną, jest zobowiązany do umożliwienia swoim klientom przynajmniej jednej opcji zapłaty bez użycia fizycznych pieniędzy. Może to być klasyczna płatność kartą lub takie metody jak chociażby Apple Pay. Co to jest i jak płacić Apple Pay? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Apple Pay – jak działa i co to jest?
Apple Pay to wirtualny portfel umożliwiający płatności zbliżeniowe użytkownikom urządzeń marki Apple. Za jego pomocą można skonfigurować kilka kart płatniczych w jednym miejscu i dokonywać płatności telefonem iPhone, tabletem iPad czy zegarkiem Apple Watch. To podobne rozwiązanie do innych wirtualnych portfeli, takich jak chociażby Google Pay, jednak udostępnione jedynie klientom marki Apple.
Apple Pay – jak włączyć tę usługę? Pierwszym krokiem jest dodanie karty płatniczej do aplikacji Portfel Apple. Co ważne, Twój bank musi wspierać to rozwiązanie, jednak w większości wypadków nie stanowi to żadnego problemu – Apple Pay w Polsce jest obsługiwane przez praktycznie wszystkich wydawców kart płatniczych.
Jak dodać kartę do Apple Pay?
Żeby skorzystać z możliwości płatności za pomocą Apple Pay, musisz najpierw zintegrować swoją kartę płatniczą z tą usługą. W jaki sposób to zrobić? Pierwszym krokiem będzie otwarcie aplikacji Portfel Apple. Nie trzeba jej pobierać, gdyż jest ona fabrycznie wgrywana na wszystkie urządzenia, które mogą skorzystać z wirtualnego portfela. Po otwarciu aplikacji należy wybrać opcję „dodaj”.
Następnie aplikacja poprosi o wskazanie Twojego banku. Kiedy już to zrobisz, będziesz musiał podać dane swojej karty płatniczej. Można to zrobić na dwa sposoby – wpisując dane ręcznie lub wykonując zdjęcie karty z przodu oraz z tyłu. To ostatnia czynność, jaką musisz wykonać – teraz możesz czekać tylko na weryfikację Twoich danych przez bank lub wystawcę karty, po której będziesz mógł dokonać swojej pierwszej płatności za pomocą Apple Pay.
Do usługi Apple Pay możesz dodać więcej niż jedną kartę. Jak w takim wypadku będzie wyglądała płatność i z którego konta będą pobierane pieniądze? W aplikacji Portfel Apple możesz ustawić jedną ze swoich kart jako domyślny instrument płatniczy. Wówczas Apple Pay będzie pobierało pieniądze z przypisanego do niej konta.
Apple Pay – jak płacić?
Wiesz już, jak dodać kartę do Apple Pay. W jaki sposób można zapłacić wirtualnym portfelem za produkty czy usługi? Żeby to zrobić, musisz odblokować swoje urządzenie za pomocą czytnika twarzy, kodu czy odcisku palca i przyłożyć je do terminala płatniczego. Apple Pay wymaga uwierzytelnienia za każdym razem, kiedy będziesz chciał użyć aplikacji.
Ważnym punktem jest tutaj to, że płatności za pomocą Apple Pay wykorzystują technologię płatności zbliżeniowych, podobnie jak karty debetowe czy kredytowe. Żeby urządzenie mogło to zrobić, należy się upewnić, że zostało w nim włączone NFC, czyli rozwiązanie, które pozwala na komunikację smartfona czy smartwatcha z terminalem płatniczym.
Apple Pay – limit i bezpieczeństwo
Skoro do skorzystania z wirtualnego portfela Apple Pay jest konieczne podanie danych karty płatniczej, czy jest to bezpieczne rozwiązanie? Jak najbardziej – Apple Pay nie przechowuje Twoich danych, natomiast do korzystania z terminali płatniczych używa się tutaj mechanizmu tokenizacji. Oznacza to, że dane kart są odpowiednio kodowane i do ich użycia jest niezbędne potwierdzenie tożsamości. Oczywiście telefon czy zegarek korzystający z Apple Pay powinien być odpowiednio chroniony, jeśli chcesz zachować maksimum bezpieczeństwa.
Użytkownik Apple Pay może również zwiększyć swój poziom bezpieczeństwa poprzez ustawienie odpowiednich limitów płatności tą metodą, podobnie jak można to zrobić w przypadku karty debetowej. W tym celu należy się skontaktować z wystawcą karty, gdyż limity w używaniu aplikacji Apple Pay są dokładnie takie same, jak przy użyciu danej karty płatniczej.