Przez ostatni rok sektor transportu wyróżniał się dynamicznym rozwojem. Wynikało to m.in. z sytuacji pandemicznej, w związku z którą wzrosła liczba dostaw, szczególnie do klientów indywidualnych. Biorąc pod uwagę rygory sanitarne, jednocześnie wzrosła także liczba transakcji dokonywanych za pomocą kart płatniczych, które w coraz większej mierze wypierają płatności w formie gotówkowej1.
Zalety korzystania z terminali płatniczych przy usługach transportowych
Jeśli chodzi o szeroko rozumiane usługi transportowe osób, płatności bezdotykowe kartą są obecnie na porządku dziennym. Przejazd autobusem lub taksówką, a także postój na parkingu – za te wszystkie usługi zapłacisz coraz częściej kartą płatniczą. Z ankiety przeprowadzonej przez VISA w 2019 r. w Wielkiej Brytanii wynika, że aż 49% badanych wskazało płatności bezdotykowe jako jedno z najważniejszych usprawnień w ruchu miejskim i międzymiastowym2.
Terminale płatnicze to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich firm, których główną gałęzią działalności są usługi transportowe. Przede wszystkim zapewniają one sprawne zrealizowanie transakcji. Klient nie musi posiadać przy sobie gotówki, a jednocześnie otrzymuje potwierdzenie dokonania płatności w formie wydruku z terminala czy też w formie elektronicznej (np. paragonu wysłanego e-mailem). Dzięki karcie SIM taki terminal płatniczy łączy się z siecią, która ma aktualnie najlepszy zasięg, co pozwala na szybką realizację płatności i wygenerowanie potwierdzenia płatności. Współczesne terminale płatnicze zostały przy tym zaprojektowane w taki sposób, by nie sprawiały problemów w transporcie. Wyróżniają się one zatem kompaktowym rozmiarem i niewielką wagą. Część z nich z powodzeniem mieści się w kieszeni.
Jaki terminal wybrać, gdy prowadzisz działalność transportową?
Na rynku dostępna jest cała gama terminali płatniczych. Jeśli chodzi o usługi transportowe, doskonale sprawdzą się terminale mobilne typu mPOS – mobile Point of sale. Korzystając z nich, możesz bowiem liczyć na sprawną obsługę klientów przy odbiorze zamówień, zarówno wtedy, gdy towary dostarczane są do domu, jak i do firmy. Wszelkie informacje niezbędne, aby przyjąć płatność za pomocą tego terminala, są szyfrowane, a klienci otrzymują potwierdzenie realizacji płatności w wybranej przez siebie formie (np. e-maila).
Jeśli chodzi o dostępne terminale płatnicze, w przypadku usług transportowych doskonale sprawdzi się MobileMerchant dostępny w ofercie Elavon. Ten terminal płatniczy pozwala na zaakceptowanie płatności ze strony klienta w każdym miejscu – w siedzibie klienta lub poza nią. To niewielkich rozmiarów urządzenie łączy się z innym urządzeniem, np. tabletem albo smartfonem, przy użyciu Bluetootha, co umożliwia zrealizowanie płatności kartowych. Wystarczy do tego sprawne połączenie internetowe. Terminal płatniczy MobileMerchant spełnia przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa PCI i EMV bez względu na sposób realizacji płatności. Dodatkowo rejestrując się na bezpłatnym portalu MobileMerchant, zyskujesz dostęp do danych na temat płatności, a także sprzedaży. Pozwala to na podejmowanie określonych decyzji biznesowych, czyli zdalne zarządzanie firmą transportową!
Darmowe terminale płatnicze w ramach programu Polska Bezgotówkowa
Gdy dopiero rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej lub w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie przyjmowałeś płatności kartowych, możesz skorzystać przez pierwszy rok z Programu Polska Bezgotówkowa. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz rozwinąć swoją działalność w sektorze transportu, zdobywając nowych klientów i inwestując zaoszczędzone w ramach programu środki w nowy sprzęt i w nowych pracowników.
[1] Rekordowy wzrost wartości transakcji kartami w internecie, Data dostępu: [21.05.2021 r.]
[2] Payments in transit, Data dostępu: 06.05.2021 r.